Hoppa till innehåll

Chuckbox aka Knödeln

Jag har ju en viss förtjusning i att tuffa runt med bilen lite överallt och jag är gärna rätt bekväm när jag väl är ute och far. Tidigare har det varit stora byggen som lagt sängbotten och allt i bilen men denna gången tänkte jag satsa på en lite mer tältfokuserad variant, det blev lite mindre bekvämt att bo i bilen med sällskap under längre resor.
Första året hade vi den mesta matpackningen i två större backar. Den ena innehöll själva köket och den andra innehöll mat. Det var onödigt fullt i kökslådan och oavsett vad som behövdes låg det nästan alltid längst ner. Detta resulterade i många timmar på pinterest och slutligen började en idé formas. Det finns något som kallas för en chuckbox som består av ett kök i miniformat, alternativt som ett köksskåp med handtag. I ett försök att översätta konceptet för min mamma så hamnade vi på översättningen knölåda, dvs en låda man knör in saker i. Därmed var namnet knödeln satt och ritningarna fortsatte.
20160220_102812
Materialet till stommen är hyllplan av gran med en bredd på 40 cm. De faktiska hyllplanen i lådan är dock plywood, ville inte vara för logisk så det fick bli lite lättare material där.
Den högra sidan har en dörr som är mycket djupare än den vänstra så där finns plats för all möjlig förvaring. Just att snabbt få tag på papper var något som saknades när vi bara körde med plastbackarna för förvaring.
20160221_134423
Sen kommer vi till detaljen att det gärna blir lite skramligt med metall mot metall och så vidare men en gammal julmatta kom snabbt till räddning. Lådorna kommer från en gammal hurts.
20160228_183926
20160228_183930
 
Sen var det den där detaljen med att vara ute och resa med den. För en person går det bra att kombinera sovplats med knödel. Den står här upphöjd ca 14 cm för att kunna öppnas över sovsaker och dörrtröskel. Handtagen i sidorna används för att fästa knödeln mot golvet så gott det går för att minska vältrisken. Detsamma går även bra när den är vänd ut mot bagageluckan.
20160317_123518
Vi kan nu efter att ha invigt den under en helgtur konstatera att den sköter sig galant. Tung är den, speciellt med alla saker i, men det trumfas av smidigheten att kunna hitta allt lätt och förvara mat och kökssaker på samma ställ. Den agerar här även bord i lagom höjd och stabilt ställ till den lilla vattendunken.
20160612_091448

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *